e-psychologowie.pl :: psycholog online :: poradnia internetowa

Obszary pomocy  » Sen

Często zdarza Ci się budzić w nocy?

Częste budzenie się w nocy może świadczyć o zaburzeniach snu. Zdarza się też, że osoba nie ma problemu z zasypianiem, wstaje też o właściwej dla siebie porze, natomiast sen nie przynosi odpoczynku.

Dzieje się tak dlatego, że wielokrotnie przerywany jest cykl snu, który u zdrowego człowieka przebiega faza po fazie, kilka razy w ciągu nocy. Stąd nad ranem osobie, która często budzi się w nocy, wydaje się, że jest tak samo zmęczona jak wtedy, gdy się kładła.

Wybudzenia mogą być krótkotrwałe, jednak sam fakt przerwania snu, który jest pewnego rodzaju procesem sprawia, że mózg nie ma szansy na odpowiednią regenerację, a tym samym nie jest w stanie funkcjonować na odpowiednim poziomie w ciągu dnia.

Zdarza się, że ktoś obudzi się w środku nocy, a potem długo nie może znowu zasnąć. Pojawia się gonitwa myśli, zazwyczaj negatywnych, przypominanie sobie o trudnych sprawach, o decyzjach do podjęcia. Sprawia to, że sen nie przychodzi tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli, a niektórzy wręcz rezygnują z dalszego snu, bo są tak zdenerwowani i sfrustrowani tym, że nie mogą ponownie zasnąć.

Przyczyn takich problemów ze snem, może być wiele. Mogą być to zarówno czynniki fizjologiczne (diagnozę powinien postawić lekarz), jak i psychologiczne. Na jakość snu ma wpływ przedłużający się stres w pracy, w domu, problemy finansowe i emocjonalne. Niezależnie jednak od przyczyny, osoba która nie może się wystarczająco wyspać, staje się rozdrażniona, napięta i przede wszystkim bardzo zmęczona.

Możemy pomóc Ci odkryć przyczynę częstego budzenia się w nocy, jeśli ma to podłoże psychiczne. Zastanowimy się, jak uspokoić Twój organizm i psychikę, żebyś znów mógł cieszyć się odżywczym, dobrym snem.


» Masz problemy z zasypianiem?
» Często zdarza Ci się budzić w nocy?
» Budzisz się bardzo wcześnie i nie możesz już spać?
» Potrzebujesz znacznie więcej snu niż kiedyś?

[powrót]